Przeskocz do treści

Wiedza dla ciekawskich

Colla - klej, genno - rodzić. Klejorodny w tłumaczeniu z greki. To słowo oddaje funkcję kolagenu będącego białkiem s p a j a j ą c y m elementy komórkowe, umożliwiającym powstanie z pojedynczych komórek tkanek i narządów. Kolagen przez całe życie organizmu pozostaje w stałej wymianie. Najtrwalszy jest w kościach, gdzie wymiana następuje co rok, zaś najmniej trwały w wątrobie, gdzie trwa to miesiąc.
Kolagen to białko proste, zbudowane wyłącznie z aminokwasów.
Z kolei aminokwasy zbudowane są z pierwiastków węgla, tlenu i wodoru, wchodzących w reakcje z atomami azotu. Połączenie się co najmniej stu aminokwasów prowadzi do powstania łańcucha polipeptydowego. Tak rodzi się białko. Tak powstaje również kolagen.

Spirala łańcucha białka podtrzymywana jest przez słabe wiązania wodorowe. Wiązania te w kolagenie stanowiącym skład żywego organizmu mogą ulec zerwaniu w okresie choroby, np. w ostrych stanach zapalnych. Jest to jeden z powodów, z jakich człowiek umiera, gdy temperatura jego ciała przekroczy 42oC. Z tego samego powodu kolagen uzyskany z ryb słodkowodnych, despiralizuje się powyżej temperatury ich naturalnego środowiska.

Żaden z kolagenów stosowanych w światowej kosmetologii jako implanty i składniki kremów nie zachowuje potrójnej helisy. Nigdzie nie pozyskano dla celów kosmetycznych kolagenu trzeciorzędowego, który przechodzi do roztworu w postaci spiralnej.
Preparaty kolagenowe zachowują trwale strukturę przestrzenną kolagenu jedynie do 28,1°C i wydaje się to być granicą osiągnięć biotechnologii.

Temperatura ludzkiego ciała - ok. 37°C despiralizuje kolagen podawany w żelu wchłanialnym całkowicie po około 50-55 minutach.
Nie ma to jednak istotnego znaczenia. Spirale kolagenowe rozpadają się i tak podczas przedzierania się przez warstwę rogową naskórka, którą pokonują już tylko pojedyncze peptydy i aminokwasy. One to, przedostając się do macierzy pozakomórkowej stymulują fibroblasty do wzmożonej produkcji kolagenu własnego. Na tym polega w uproszczeniu działanie preparatu.
Aby dokładnie zrozumieć, na czym właściwie polega rewolucja w kosmetologii, którą właśnie zapoczątkowaliśmy należy wiedzieć, że:
Kolagen, elastyna - to proteiny podporowe skóry, zapewniające jej odpowiednie napięcie, nawilżenie, sprężystość, elastyczność i jędrność.
Od mniej więcej 25 roku życia, skóra ludzka zaczyna powoli tracić te cechy, podobnie jak mięśnie tracą siłę, a kości ubożeją w wapń. Wszystkie te objawy starzenia się człowieka wynikają z postępującego deficytu kolagen Kolagen Naturalny jest wodnym roztworem kolagenu z elastyną, z dodatkiem emulgatora oraz kwasu mlekowego. u rozpuszczalnego, którego biosynteza jest z wiekiem coraz słabsza.
Kolagen Naturalny jest wodnym roztworem kolagenu z elastyną, z dodatkiem emulgatora oraz kwasu mlekowego.
Kwas mlekowy jest odczynem kwasowym, przyspiesza złuszczanie naskórka i rozjaśnianie plam.