Przeskocz do treści

Kolagen w diecie

Aktywność biologiczna i oddziaływanie prozdrowotne hydrolizatów białek kolagenowych jest dość dobrze rozpoznana i udowodniona naukowo. Wiele udokumentowanych badań klinicznych wskazuje na ważną rolę hydrolizatów kolagenowych w postępowaniu leczniczym chorób zwyrodnieniowych kości i stawów, związaną ze specyficzną zawartością aminokwasów odgrywających ważną rolę w tworzeniu macierzy chrzęstnej. Białka kolagenowe są łatwo przyswajalne. W doświadczeniu przeprowadzonym na myszach zastosowano hydrolizat żelatyny znakowany izotopem 14C. Zaobserwowano, że już po 12 godzinach 95% podanego hydrolizatu zostało wchłonięte w jelicie, a największa kumulacja 14C - hydrolizatu kolagenu miała miejsce w chrząstce.
Badania przeprowadzone na ludziach w Niemczech, którym podawano dawkę 10 g hydrolizatu kolagenu na dobę przez 2 miesiące, wskazują na łagodzenie dolegliwości bólowych kolan i stawów biodrowych. Jednakże nie udowodniono jeszcze bezpośredniego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego hydrolizatów kolagenu.

U chorych na osteoporozę, przyjmujących kalcytoninę (100 j.m., 2 razy na tydzień przez 24 tygodnie) zastosowano dodatkowo podaż hydrolizatu kolagenu w ilości 10 g/dziennie (również 24 tygodnie). Stwierdzono, że dodatkowe podanie hydrolizatu kolagenu u tych chorych istotnie wzmacnia i przedłuża działanie kalcytoniny.

Spożywanie kolagenu przyczynia się do spłycenia zmarszczek i zapobiega powstawaniu nowych. Skóra staje się gładsza, poprawia się jej napięcie i elastyczność. Systematyczne spożywanie hydrolizatu kolagenu wzmacnia także włosy, zapobiegając ich wypadaniu i siwieniu. Kolagen wypełnia także rogówkę oka, gdzie występuje w formie krystalicznej. Jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszkowych. Stosuje się go też jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej - np. do wypełniania ust. Preparaty kolagenowe wymieniane są również jako suplementy diety ochraniające naturalne funkcje kości, jako czynniki wpływające korzystnie na łamliwość paznokci oraz poprawiające kondycję włosów.

Jego spożywanie może być także pomocne w diecie rekonwalescentów po stanach pourazowych do regeneracji tkanki chrzęstnej, stawów oraz ścięgien u osób narażonych na znaczne obciążenia stawów, w szczególności dla osób starszych. Zaletą hydrolizatów kolagenu jest wysoki stopień bezpieczeństwa, brak toksyczności oraz dobra tolerancja przez pacjentów. W większości badań klinicznych opisywanych w literaturze, poleca się spożywanie ok. 10 gramów dziennie zhydrolizowanych białek kolagenowych, przez okres 2-3 miesięcy